Sars

Yazar :
 1. çin, corona, covid, hastalık, korona, salgın, sars, virüs


Merhaba, sağlıklı günler! Bu yazımda sizinle gündemimiz Covid-19’un doğal kökeni SARS virüsünden bahsedeceğim.

Bu günlerde nereye baksak Covid-19 tartışması görüyoruz. Bu konuda bir çok teori ortaya atılmakta, bazı insanlar pandemiye neden olan bu virüsün bir laboratuarda tasarlandığını ve insanları hasta etmek için kasıtlı olarak serbest bırakıldığını iddia ediyorlar.

Sars-1
Sars-1

Dr. McLellan’ın Teksas’taki araştırma grubu, yeni Corona virüsün insan hücrelerine neden bu kadar başarılı bir şekilde bulaştığını açıklayabilecek başka bir özellik belirledi. Bu ekibin yapmış olduğu bilimsel deneyler, başak proteinin, ACE2 olarak bilinen insan hücreleri üzerindeki bir reseptöre, SARS virüsündeki başak proteininden en az 10 kat daha sıkı bağlandığını göstermiştir. Yani 10 kat daha fazla bulaşıcı olduğunu göstermiştir. Bu bilimsel gerçek insanoğlunun karşılaşmış olduğu tehlikenin boyutunu gözler önüne sermiştir.Peki SARS virüsü nedir?

Şiddetli akut solunum yolu sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome), insanları etkileyen, şiddetli akut solunum yolu sendromu koronavirüsünün (SARS-CoV) neden olduğu solunum yolu sendromudur. Kasım 2002 ve Temmuz 2003 tarihleri arasında Hong Kong’da başlayan SARS salgını neredeyse pandemik hale gelmiş ve dünya çapında 8422 vaka ve 916 ölüm görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü ölüm oranını %10,9 olarak açıklamıştır. Haftalar içinde SARS, 2003 yılının başlarında Hong Kong’dan 37 ülkeye yayılmıştır.


SARS’ın Belirtileri Nelerdir?


Hastalık genellikle 38 derecenin üzerinde yüksek ateşle başlar. Hastalığa soğuk terleme, baş ağrısı, genel bir rahatsızlık hali, yaygın vücut ağrıları, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve solunum zorluğu ilave olur. Bazı vakalarda hastalık çok ağır seyreder. Solunum yetmezliği gelişir. Hastalara hastane bakımı hatta solunum cihazı gerekebilir.


SARS Nasıl Yayılır?

Temel yayılma yolu öksürüktür. SARS’lı hastanın öksürerek ya da hapşırarak havaya damlacıklar saçması ve başka birinin onları soluması yoluyla yayılır. SARS’ın hava yoluyla veya hastalık bulaşmış nesnelerle de bulaşabileceği bildirilmektedir.


Bulgular yeterince tanıdık geldi değil mi? Birde klinik tabloya bakalım.

Klinik Tablo

SARS tüm yaş gruplarını tutabilen ve kadınlarda biraz daha fazla görülen bir hastalıktır. Çin, Hong-Kong, Kanada ve Singapur verilerine göre hastalığım semptom ve bulguları aşağıda izlenildiği gibidir.


Korunma Yolları
Yemek araç-gereçlerini SARS virüsüne sahip olan kişilerle ortak kullanmamak.
Virüs’ün etkili olduğu ülkelere olan seyahatleri ertelemek.
SARS virüsüne sahip hastalarla birlikte yatmamak.
Çevresinde SARS virüsüne sahip hastalar olan kişilerin, sık sık ellerini yıkaması.
Alkol özellikli temizleyiciler kullanmak.
Kalabalık ve virüsün olabileceği yerlerde maske benzeri solunum yollarını koruyacak ekipman kullanmak.

Tedavi
Hastalıkta temel tedavi ortaya çıkan solunumsal sorunlara yönelik destek tedavisi gerekirse oksijen ve ARDS geliştiğinde invasiv mekanik ventilasyondur.

-’Tarih tekerrürden ibarettir.’ Global dersimizi çıkarmalı, tedbirli, güçlü ve sabırlı olmalı ve her daim üreten insanlardan olmamız dileğiyle herkese sevgiler, keyifli okumalar…Yazan: Zeynep Tüfekçi
Kaynakça
1. https://www.toraks.org.tr/news.aspx?detail=902
2. https://directorsblog.nih.gov/tag/sars/
3. https://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eiddetli_akut_solunum_yolu_sendromu

 

3 Yorum
 1. Canan Tufekci 3 sene ago
  Reply

  👏👏👏

 2. İrem 3 sene ago
  Reply

  Son kısım👏🏼

 3. Orhan 3 sene ago
  Reply

  İnsanların tam anlamıyla doğru bilgi arayışına internet üzerinde ki ele alınmış en açıklayıcı yazı diyebilirim. Elinize, emeğinize sağlık.)

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog