Uzay’da İlkler

Yazar :

Uzay, herkesin zihninde farklı şeyler canlandıran bir kavram. Kimisi için büyük bir bilinmezlik, kimisinin hayranlıkla izlediği gökyüzünün ötesinde ulaşılmaz bir konum. Peki ulaşılmazlığı mı onu bu kadar ilgi odağı yapan? Uzayın sonsuz bir bilinmezlik olduğu konusunda hem fikir olsak da, çoğumuz uzayla alakalı gelişmeler hakkında hemen hemen hiç bir şey bilmiyoruz. Bugün biraz geçmişe giderek dünya tarihinde yerlerini almış olan önemli gelişmelere bakacağız.

Uzaya Çıkan İlk Canlı

Laika isimli köpek uzaya giden ilk canlı olmuştur. 1957’de SSCB tarafından Sputnik 2 ile uzaya çıkarılan Laika, o dönemdeki bilgi ve donanım eksikliği yüzünden uzaya çıktıktan hemen sonra stres ve aşırı sıcak yüzünden öldü. Bahsi geçmişken söylemekte fayda var; Sputnik dünya çevresinde yörüngeye oturan ilk uydudur. Böylece SSCB, tüm dünyaya Uzay Çağı’nın başladığını resmi olarak ilan etmiştir.


Uzaya Çıkan İlk İnsan

Sovyetler Birliği, uzaya ilk kez bir canlıyı göndermeyi başardıktan sonra uzay çalışmalarına hızla devam etmiştir ve çok geçmeden uzaya ilk kez bir insan çıkarmışlardır. 12 Nisan 1961’de Vostok adlı araç ile uzaya çıkan Yuri Gagarin adını dünya tarihine altın harflerle kazımıştır. Rusya’da bu tarih hala büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.


Uzaya Çıkan İlk Kadın

Valentina Tereşkova hem uzaya giden ilk kadın, hem de ilk sivil unvanını kazanmıştır. 16 Haziran 1963’de Vostok 6 aracı ile uzay yolculuğu başlamış, dünya üzerinde 48 tur atıp, 3 gün uzayda kalmıştır. Şu anda Rusya’da yaşamını sürdürmekte olup, en büyük hayalinin Mars’a gitmek olduğunu söylemiştir.


Uzaya Çıkan İlk Amerikalı Astronot

ABD, SSCB’nin ilk insanlı uzay uçuşunu gerçekleştirmesinin ardından boş durmadı. 5 Mayıs 1961’de Redstone 3 füzesi ve Freedom 7 kapsülü ile Alan Shepard’i başarıyla uzaya göndermişlerdir. Yuri Gagarin 108 dakika dünya yörüngesinde bulunabilse de, Alan Shepard bulunduğu 15 dakika boyunca Gagarin gibi pasif kalmamıştır ve kapsülü istediği yörüngeye hareket ettirebilmiştir.


Ay’a İlk Adım Atan İnsan

20 Temmuz 1969’da  Apollo 11 ile Ay’a ilk adım atan insan Neil Armstrong ve onu izleyen iki mürettebatı; Buzz Aldrin ve Michael Collins olmuştur. Armstrong aya basarken, ‘’[bir] insan için küçük, insanlık için büyük bir adım.’’ ifadesini kullanmıştır.


Ay’da Golf

Alan Shepard, uzaya çıkmasının ardından, 1971 yılında Apollo 14 aracı ile 10 günlük bir uçuş süresiyle Ay’a basmıştır. İşin ilginç yanı, aya ayak basmakla kalmayıp ayda golf oynamıştır. Günümüzde hala iki golf topu Ay yüzeyinde bulunmaktadır.


Yazan: Nezrin Deniz Öz

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Uzay_Yarışı

https://www.nationalgeographic.com.tr

https://tr.wikipedia.org/wiki/Apollo_11

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sovyet_uzay_programı

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog