Askeri Pilotların Görevleri

Yazar :

askeripilot, askeripilotungörevlerinedir, eğitimpilotu, havacıasker, helikopterpilotu, muharipjetpilotu, ulaştırmapilotu, yüksekdeğerliklihavaaracıpilotu

 

Günümüzde pilotluk söz konusu olduğunda çoğunlukla akla ilk gelen sivil havacılık pilotluğu oluyor. Ancak askeri havacılık ve askeri pilotlar ülkelerin milli savunmasının en önemli unsurlarındandır. Askeri pilotların bu kadar önemli olmasından dolayı da bizler bu yazımızda Türkiye’deki askeri pilotların görevleri hakkında kısaca bilgi vermek istedik.

Türkiye’de askeri pilotların başlıca görevi; ülkemize havadan herhangi bir saldırı veya tehdit olduğunda ülkemizi koruyup savunmak, hava sahamızı işgal eden yabancı hava aracını önlemek ve gerektiğinde etkisiz hale getirmektir. Ayrıca olası bir savaş durumunda kara ve denizden yapılan müdahaleleri hava yolu ile kolaylaştırmak da askeri pilotların görevleri arasındadır.

Ülkemizde askeri pilot adayları uçuş eğitimini tamamladıktan sonra pilot olarak Hava Kuvvetlerinin çeşitli birliklerine atanmaktadır. Hepsinin bölümlerine göre de görev dağılımları vardır.


Askeri Pilotların Görevleri-1
Askeri Pilotların Görevleri-1

Muharip Jet Pilotu

Harekât alanında hava üstünlüğünün ele geçirilmesine katkıda bulunmak maksadıyla, hava ve uzay gücü harekât fonksiyonlarından; Stratejik taarruz, Mukabil hava harekâtı, Mukabil kara harekâtı, Mukabil deniz harekâtı görevlerini yerine getirir. Ayrıca Havada Yakıt İkmali (HYİ), Özel harekât, Gözetleme ve keşif, Muharebe arama ve kurtarma, görevlerini en zor ve güç koşullarda, gündüz ve gece şartlarında icra edebilecek tarzda bilgi, beceri ve başarım yeteneklerine sahip uçucu personeldir. Emredildiğinde veya görev verildiğinde hava savunma, müşterek/birleşik harekâtın desteklenmesi, eğitim ve diğer faaliyetleri yerine getirir.

Eğitim Pilotu

Başlangıç, temel ve tekâmül uçuş safhalarında, eğitim ve harekâtla ilgili her türlü vazifelerde öğretmenlik yapar, eğitim ve jet uçaklarında pilottur.

Ulaştırma Pilotu

Planlı ve plansız olarak personel ve malzemenin havadan nakli, havadan personel atlatma ve malzeme atma, arama kurtarma, elektronik harp, taktik hava ulaştırma, özel maksatla ulaştırma görevleri, hasta ve yaralıların havadan tahliyesi, eğitim ve verilen diğer görevlerin başarılması için nakliye uçağına pilotluk yapar. Uçuş ekibine komuta eder, ulaştırma filosunun harekât ve eğitim faaliyetlerinde görev yapar.

Helikopter Pilotu

Arama kurtarma, yangın, tabii afetler, lojistik destek, personel ve malzeme nakli, VIP nakli, eğitim ve verilmiş olan diğer görevleri ifa etmek için helikoptere pilotluk yapar ve mürettebata komuta eder. Helikopter birliklerinin harekât ve taktik eğitimini idare eder, helikopter birliklerine komuta eder.

Yüksek Değerlikli Hava Aracı Pilotu

Eğitim, olağanüstü durum, kriz, gerginlik ve harp zamanında öncelikli olarak havada yakıt ikmali görevlerini, havadan ihbar kontrol görevlerini, emir verildiğinde ise malzeme ve personel naklini emniyet ve etkinlikle yerine getirebilmek için havada yakıt ikmal veya HİK uçağında pilotluk yapar. Uçuş ekibine komuta ederek harekât ve eğitim görevlerini eksiksiz yerine getirir.


Yazan: Psk. Esen Şen

Kaynakça:

https://www.hvkk.tsk.tr/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog