COVİD-19 ve Havacılık Çalışanlarında İyi Oluş

Yazar :

covid19, havacılıktaiyioluş, iyioluş, wellbeing

 COVİD-19 ve Havacılık Çalışanlarında İyi Oluş

       Merhaba COVİD-19 sürecine rağmen havacılık sevdasını bırakmayan okurlarımız! Kısa bir aradan sonra, yeni yazımda sizlere pandemi sürecinde hepimizin korumaya çalıştığı, ancak “normal” şartlarda bile havacılık sektöründe çalışanların korumakta zorlandığı iyi oluş halinden bahsetmek istiyorum.

      Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), iyi oluşu “sadece hastalık veya bedensel bir engelin olmaması değil, tam bir fiziksel, zihinsel ve sosyal refah durumu” olarak tanımlamaktadır. Bu kavramı 3 ayaklı bir tabureye benzetebiliriz. Taburenin ayaklarından biri fiziksel, biri sosyal bir diğeri ise zihinsel (psikolojik) iyi oluştur. Bu süreçte fiziksel mesafeyi koruma ve çalışma koşulları üzerindeki mevcut kısıtlamalar iyi oluş halini tehlikeye soktu. İyi oluş, bu alışılmadık manzaraya olumlu bir şekilde uyum sağlamamıza yardımcı olmada hiç bu kadar önemli olmamıştı.

      Uçuş mürettebatı ve operasyon görevlileri (uçuş mühendisleri, uçak bakım teknisyenleri, hava trafik kontrolörleri…) COVİD-19 salgını dolayısıyla iş sağlığı ve güvenliği tehdidi ile karşı karşıya kalmış durumdalar. Bu süreçte havacılık sektörü mali kriz yaşamakta ve bu da havacılık sektöründe çalışanların işlerini kaybetme, ücretsiz izine çıkarılma, belirsizlik ve değişkenlik koşulları altında çalışma gibi birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Bazı havacılık çalışanları bu virüse yakalanmaktan kaygılanırken bazıları ise virüse yakalanmış ve hastalık sonrasında kalıcı hasarlara sahip olmuşlardır. Henüz virüse yakalanmamış olanların birçoğunun çalışma saatlerinin normale göre azaltılmış olması (part time şekilde çalışma) ve virüsün vermiş olduğu ek stresle çalışıyor olması da psikolojik iyi oluşlarını olumsuz yönde etkilemektedir.


      Hal öyle gösteriyor ki;

bu durum belli bir müddet daha devam edecek. COVID-19 krizinin sonuçlarının, öngörülmediği ve uygun şekilde yönetilmediği takdirde, uçuş güvenliği üzerinde çeşitli şekillerde doğrudan bir etkisi olması muhtemeldir. Bu bağlamda:

 • Havacılıkta adalet ve güvenliği teşvik etmeyi amaçlayan “Just Culture” ilkelerine COVID-19 krizinde de uyulmalıdır.
 • Psikolojik desteğe ihtiyaç duyulması halinde akran destek hizmeti, psikolojik danışma hizmeti veya uçuş doktoruna başvurulmalıdır.
 • Havayolu şirketlerinde (varsa) ruh sağlığı uzmanı kadrosunda çalışan uzmana, (yoksa) dışarıdan bir ruh sağlığı uzmanına başvurularak havayolu çalışanları için bir “psikolojik iyi oluş programı” tasarlanması istenmelidir.
 •  İşten çıkarma durumlarında havayolu şirketleri çalışanlarına; bu durumun kendi hataları olmadığı belirtmeli ve iş piyasasında farklı bir iş bulmaları konusunda destek vermelidir. (Bu aynı zamanda “Just Culture” ile de uyumlu bir davranış olacaktır.)
 •  İlerleyen süreçte işten çıkarılmış olan çalışanlar yeniden işe alınabilir. Bu durumda moral ve motivasyonunu kaybetme, şirkete karşı olumsuz düşünce ve duygulara sahip olma gibi ihtimaller göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü bunlar; uçuş güvenliği ve operasyon verimliliğini, müşteri deneyimi ve şirket imajını etkileyebilir.

       Bu süreçte el hijyeninin önemi haklı olarak sürekli hatırlatılıyor ancak aynı zamanda durmak bilmeyen endişe, stres ve bilinmezlik korkusuyla dolu zihinlerimiz için zihinsel hijyene de ihtiyacımız var. COVID-19 sadece biyolojik bir virüs değil, aynı zamanda psikolojik bulaşıcılığı da olan bir virüs! Bu yüzden kendinizi iyi hissetmiyorsanız, kaygılarınız ve yaşanan durumlarla başa çıkmada zorlandığınızı düşünüyorsanız şimdi derin bir nefes alabilir ve rahatlayabilirsiniz. Çünkü normalsiniz!


Yazan: Psk. Dan. Sidre Çalışkan

Kaynakça:

EAM-WELL Initiative: https://www.eaap.net/read/6745/eam-well-initiative.html

Guide to wellbeing: https://www.eaap.net/read/6604/flight-safety-foundation-covid-19-toolkit.html

2 Yorum
 1. Esen 2 sene ago
  Reply

  Ekiplerin yaşadığı kaygıları çok güzel anlatan bir yazı, ayrıca psikolojik iyi oluş programı kulağa çok mantıklı geliyor.

  • Ersin özçelik 2 sene ago
   Reply

   Havacılık sektöründe çalışan biri olarak bu süreçte yaşadığım bazı endişelerim oldu. Yazınız beni biraz daha rahatlattı teşekürler.

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog