Spaceliner

Yazar :

Spaceliner

Ses hızından da hızlı bir hava aracı ile seyahat edip uzakların yakın olabileceğini hiç düşündünüz mü? Hem de uzaya  fırlatılarak..

Süper Hızlı Havaaracı

Alman Havacılık Dairesi tarafından geliştirilmekte olan SpaceLiner, 50-100 yolcu kapasitesine sahip. Uzay mekiğine benzer bir sisteme sahip olan havaaracı, uzaya fırlatılarak yeryüzünden 70-90 kilometre irtifaya bir roket yardımıyla çıkarıldıktan sonra yolcuların bulunduğu bölme serbest bırakılıyor. Havaaracı bu irtifadan devam ettiği için çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor. Öyle ki, Avrupa’dan Avustralya’ya 90 dakikada varılabileceği öngörülüyor. Ayrıca, Avrupa Amerika arası uçuşlar normal uçaklar ile 8-13 saat arasında sürerken SpaceLiner sayesinde yolculuk sürelerinin 60 dakikaya inebileceği düşünülüyor.

Yeniden Kullanılabilen Roket

Havaaracının belli bir irtifaya çıkarılmasına yardımcı olacak olan roketler ise özel tasarımları sayesinde yeniden kullanılabilecekler.

Çevre Dostu

Sıvı oksijen ve

 hidrojen bazı iticiler kullanılarak fırlatılacak olan araç, atmosferde sadece hidrojen ve su buharı bırakacak. Bu yönü ile diğer roketler tarafından kullanılandan çok daha temiz bir yaklaşım.

Peki ya G Kuvveti?

Bu yolculuk şeklinin en büyük sorunlarından biri, fırlatma esnasında yolcuların üzerinde oluşacak olan G kuvveti. Yolcuların fırlatma esnasında 10 dakika boyunca 6G’lik büyük bir kuvvete maruz kalacakları öngörülüyor. Bu da 75 kilogram olan bir yolcunun yolculuk esnasında 450 kilogramlık ağırlığı üzerinde hissetmesi demek. SpaceLiner, özel tasarımı ile G kuvvetini 2.2’de sınırlayacak. 

Uçuşun Maliyeti

Yapılan hesaplamalar sonucunda, bu hızlı yolculuğunun yolcu başına gidiş-dönüş maliyetinin 100 bin Euro’dan başlayacağı öngörülüyor. 

2050 Yılında Faaliyette 

Bu süper hızlı havaaracının 2050 yılında faaliye geçmesi ve artık uzakların çok daha yakın olduğu bir döneme geçiş yapılması bekleniyor. 

Yazan: Hatice PEKER

KAYNAKÇA:

https://yolcu360.com/blog/super-hizli-ucak-spaceliner/

https://tr.othervisor.com/publication/13564

https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceLiner

https://www.turkishairforce.org/havacilik-ve-savunma/uzaklar-artik-yakin-olacak!/?PHPSESSID=89a93c5ecebdf1823fdd1f9770ef9781

https://www.cnnturk.com/teknoloji/bilim/istanbuldan-new-yorka-45-dakikada-yakin-gelecegin-ucaklari?page=6

https://m.sabah.com.tr/teknokulis/haberler/2013/01/26/2050-yilinda-avrupadan-avustralyaya-ucuslar-90-dakika-surecek/amp?paging=2

https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/uzaklar-artik-yakin-olacak.html

https://www.hurriyet.com.tr/100-bin-euro-ya-90-dakikada-sydney-22831964

https://www.gokyuzuhaberci.com/alman-lardan-hem-hizli-hemde-cevre-dostu-ucaklar-18173.html

https://www.researchgate.net/figure/Optimization-of-the-DLR-SpaceLiner_fig5_312216677

https://www.dlr.de/irs/en/desktopdefault.aspx/tabid-11308/

https://phys.org/news/2013-01-planners-hypersonic-spaceliner-craft-year.html

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog